תמשיכו לחלום

אני ממשיך במלוא המרץ בסקירת המדינות המתמודדות על אירוח טורנירי גביע העולם בכדורגל 2018 ו-2022 (לחלק הראשון לחצו כאן)
והפעם: נציגות המזרח הרחוק – יפן ודרום קוריאה. שתיהן, כמו קטאר, מתמודדות רק על הטורניר של 2022.

מדינה: יפן
סלוגן: Dream
אתר אינטרנט: www.dream2018-2022.jp

לפני הכל, אציין כי בניגוד למה שמשתמע מכתובת האתר ומהלוגו, יפן מתמודדת רק על 2022. ההחלטה לוותר על 2018 ולהתמקד רק ב-2022 התקבלה שלשום בהתאחדות היפנית. כפי שכבר כתבתי, גם הם כנראה מבינים ש-2018 יילך בוודאות למדינה אירופאית.

מפי הסוס: אתחיל מהסלוגן. דרים? זה הסלוגן הכי מוצלח שיכלו לחשוב עליו מיטב הקופירייטרים היפנים? מה גם שהם בטח הוגים את זה "דלים". יאללה בסדר.
אמשיך באתר: דף השער של האתר הוא ברדק אחד גדול של צבעים ותיבות תוכן. העיקר שיש מקום לרשימה ענקית (מבחינת נפח, לא מבחינת אורך) של "שותפים", כלומר ספונסרים. מה שכן, הדפים הפנימיים כבר הרבה יותר רגועים ואינפורמטיביים.
הקריאייטיב השיווקי הולך על הרעיון של "208 חיוכים" – אחד לכל אחת מההתאחדויות החברות בפיפ"א. כמו ה"דרים" – לא ממש מופת יצירתי מקורי.

היפנים מתגאים בארגון המוצלח של גביע העולם 2002, אותו אירחו בצוותא עם דרום קוריאה. הפעם הם (והקוריאנים גם) מרגישים שהם יכולים לבד. וכנראה שהם באמת יכולים – אפשר לסמוך על היפנים במה שנוגע לסדר, ארגון ולוגיסטיקה – אבל לדעתי ההתמודדות ראש בראש מול דרום קוריאה פוגעת בשתיהן. כפי שכתבתי בפוסט הקודם, טורניר 2018 יילך כנראה לאחת האירופאיות (רוסיה, הולנד/בלגיה, ספרד/פורטוגל ואנגליה), מה שמותיר את האסייתיות, האוקיינית (אוסטרליה), המזה"תית (קטאר) והאמריקנית (ארה"ב), במאבק קשה על 2022 (כאמור, בניגוד לאחרות, יפן וקוריאה מתמודדות רק על האחרון).

הפוליטיקה הפנימית בפיפ"א לא תאפשר העדפה של יפן על פני קוריאה ולהיפך. בחירה באחת פירושה פגיעה באחרת. איך נמנעים מזה? פשוט מאוד: לא בוחרים באף אחת מהן. פיפ"א גם מחפשת כל הזמן שווקים חדשים, ומי שאירחה כבר את הגביע העולמי (אפילו אם זה "היה" כבר לפני 20 שנה), סיכוייה יורדים משמעותית.

לסיכום: תמשיכו לחלום.

מדינה: דרום קוריאה
סלוגן: Passion that Unites
אתר אינטרנט: www.korea2022.org

מפי הסוס: בדבר אחד הקוריאנים כבר ניצחו. יש להם את האתר הכי כבד מבין כל המתמודדות. 3 דקות תמימות נגזלו מחיי כדי להגיע לדף הבית (לא כולל תקיעה של המחשב בניסיון הראשון). זה ידוע שתשתית האינטרנט בקוריאה היא הכי טובה ומהירה בעולם (באמת) ונמצאת שנות אור לפנינו, אבל שיתחשבו גם במוגבלים. לא יפה. אחרי שצולחים את הכניסה הקשה, מתגלה אתר פלאשי יפה, אלגנטי ונוח לניווט. רק מה, שיחשבו עוד פעם על הסיומת org של כתובת האתר. אירוני משהו.

לא יודע מי היתה קודם, יפן או קוריאה, אבל נראה לי שאף אחת משתי היריבות המושבעות הללו לא תיתן לשניה לזוז בלי לספק תגובה הולמת. גם לקוריאנים יש קבלות מ-2002, ובאתר הם מתגאים בארגון מושלם (Flawless Organization), בתשתיות התחבורה והתקשורת המתקדמות בעולם, באיצטדיונים מרהיבים ובנסיון מצטבר באירוח טורנירי ספורט. יפה מאוד. על הדרך הם גם דחפו לנו את הפוליטיקה האיזורית שלהם, תחת הכותרת Peace in the Korean Peninsula and Beyond. כן כן, Beyond.

לסיכום: כאמור, הניטרול ההדדי של קוריאה ויפן פוגע בשתיהן. אולי היו צריכים לחשוב שוב על איחוד כוחות (התשוקה מאחדת, לא?). חוץ מזה, הזכרונות מ-2002 הם אמנם של טורניר מאורגן היטב, אבל קצת "סינתטי" – האוהדים הקוריאנים הגיעו בהמוניהם, לבשו חולצות זהות ועודדו במרץ. אבל משהו בהצגה הזאת נראה קצת מלאכותי. בעיקר כשהיא חזרה על עצמה לא רק במשחקים של דרום קוריאה, אלא גם במשחקיהן של נבחרות פופולריות כמו ברזיל, למשל.

המשך יבוא…

Related Post