קטארים באים

טורניר גביע העולם 2010 עוד לא החל, והטורניר של 2014 (בברזיל) עוד רחוק מאוד מאיתנו, אבל בלפחות 11 מדינות ברחבי העולם כבר מסתכלים קדימה ל-2018 ול-2022. בדצמבר השנה תכריז פיפ"א מי תהיינה המאושרות שתארחנה את שני הטורנירים הללו. כשירות לציבור, החלטתי לסקור את רשימת המועמדות ולחוות את דעתי (הסובייקטיבית לחלוטין) עליהן, על פי התרשמותי מהאתרים שלהן.

ונתחיל במי שמסתמנת ככוכבת הקטנה-גדולה של המכרז – קטאר (שמתמודדת רק על האירוח של טורניר 2022).

הלוגו של קטאר 2022מדינה: קטאר
סלוגן: Expect Amazing
אתר אינטרנט: www.qatar2022bid.com

מפי הסוס: האתר של קטאר (להלן "הקאתר") הכי הרשים אותי ממבט ראשון. בייחוד אהבתי את ההחלטה לשים במרכז את האיצטדיונים המרהיבים שהם מתכננים להקים (צפו בסרטון באתר. מרשים). נכון שהפוקוס על האיצטדיונים נובע, כנראה, בעיקר מראוותנות טיפוסית, שאופיינית למדי לנסיכויות המפרץ, אבל בעיניי מצאה חן ההחלטה הזאת. כי בניגוד למתמודדות האחרות, שהאתרים שלהן נראים כמו עוד קמפיין לעידוד תיירות, בקטאר מתמקדים בתכל'ס, במתקנים שבהם יתקיימו המשחקים.

אבל מעבר לכך, התחושה שמעביר הסרטון שלהם היא שהאפשרויות שם באמת בלתי מוגבלות – כספית, הנדסית, מה שתרצו. ההרגשה היא שהכול יהיה מתוכנן ומושקע לעילא (הידעתם? כל האיצטדיונים יהיו ממוזגים), כך שהחוויה תהיה מושלמת, אפילו אם לא מדובר ב"מדינת כדורגל". מצא חן בעיניי גם הסלוגן הלא-מתחכם: Expect Amazing. זה עובד.

פסק הדין: אני בעד הקטארים. יהיה אמייזינג.

והערה לסיום: אני מציע לעיריית סכנין להגיש מחאה רשמית לממשלת קטאר. לנוכח מצגת האיצטדיונים המרהיבה שלהם, איצטדיון דוחא שהקטארים בנו להם נראה עכשיו ממש, ובכן, דוחה.

הלוגו של אוסטרליה 2018/22

מדינה: אוסטרליה
סלוגן: Come Play
אתר אינטרנט: www.australia2018-2022.com.au

מפי הסוס: האוסטרלים מציגים את עצמם כ"מגרש המשחקים הכי גדול בעולם", עם סרטון חביב ולא כל כך מקורי (כבר ראינו סרטון דומה שנעשה לקראת ארה"ב 94'), ועם חידוש אינטרנטי מסעיר – ספר וירטואלי! כזה שאפשר ממש לדפדף בו! (אני מקווה שאתם מזהים סרקאזם כשאתם נתקלים בו). אוסטרליה היא בחירה מעניינת, למרות הפרשי השעות הבעייתיים, ולמרות שכנראה אין להם שום סיכוי: אחרי טורנירים באפריקה (2010) ובדרום אמריקה (2014) הגביע העולמי של 2018 יתקיים כמעט בוודאות באירופה, מה שמותיר רק את 2022 כאופציה רלבנטית עבור האוזי'ס. אבל שם, כאמור, צפויה תחרות קשה מאוד בין הלא-אירופאיות, ובראשן קטאר, כאמור.

פסק הדין: למרות שהפוליטיקה נגדם, אוסטרליה מועמדת חביבה וראויה ביותר. לא יודע אם זה נכלל בשיקולים של עסקני פיפ"א, אבל לזכותה עומד גם הארגון המושלם של אולימפיאדת סידני 2000. לא יהיה ספקטקולרי, וגם לא ברור כמה אוהדים יוכלו להרשות לעצמם להגיע דאון-אנדר, אבל יהיה מאורגן היטב, יעיל ועם הרבה חביבות אוסטרלית אופיינית. מה רע. (וחוץ מזה, אם זה יעשה את ידידי רפי מאושר, לי זה מספיק).

מדינה: ספרד ופורטוגל (ביחד)
סלוגן: לא מצאתי כזה (כאילו, לא מצאתי סלוגן באתר. זה לא שהסלוגן הוא "לא מצאתי כזה")
אתר אינטרנט: www.candidaturaiberica.com

מפי הסוס: אני יודע שאין לזה שום חשיבות במה שנוגע לעמידה בתנאי המכרז, אבל מאוד הפריע לי שנכון להיום, התמונה הראשונה שקופצת לעין בכניסה לאתר, היא תמונה יבשושית של עסקנים שיושבים מסביב לשולחן. לא כדור, לא שער, לא כדורגלנים, לא איצטדיון. עסקנים. ב-ו-ר-י-נ-ג. גם התמונה שבראש האתר תמוהה-משהו: מה עושה שם ההליקופטר הזה? או שזו מצלמת טלויזיה? לא ברור.
חוץ מזה, המארגנים גייסו את מיטב אנשי הכדורגל מספרד ופורטוגל, שפרצופיהם מוכרים היטב לכולנו, כדי להביע את תמיכתם. רעיון טוב, בעיקר לנוכח הריכוז הגדול של כוכבי כדורגל בחצי האי האיברי, אבל קצת מפוספס – עדיף ללכת על שני פרזנטורים מובילים ולדבוק בהם. נכון שאיקר קסיאס (שפותח את הסרטון) נורא חמוד, וגם דקו, מיגל, סנה וטורס חביבים ולא-מזיקים, אבל למען השם, איפה רונאלדו?!

עוד הערות על האתר: חלק מהטקסטים לא מתורגמים לאנגלית. למשל אלה שמספרים על הערים המארחות. פאק רציני, בעיקר אם אתם מנסים למשוך תיירים ואוהדי כדורגל לבדאחוס, נניח.
מה עוד? חלק מהדפים באתר לא קיימים. רוצים להכיר את פורטו או ליסבון? אז מה. קבלו הודעת שגיאה במקום.

פסק הדין: אם לשפוט רק לפי האתר, אני לא בעד. לא התאוששתי מהתמונה של העסקנים. אני גם לא מת על פורטוגלים (מה הם נדחפים?). וחוץ מזה, הנה שאלה שבטח גורמת כאב ראש למארגנים: איפה יתקיים משחק הגמר – בברצלונה או במדריד?

המשך יבוא…

Related Post

4 Replies to “קטארים באים”

  1. בגלל הגמלים בגלל הנשים הקאטריות אני בעד!
    עניין האלכוהול לא ברור דיו…

    1. דווקא די ברור. יהיו מתחמים לקניית ושתיית אלכוהול. המקומיים לא יוכלו לקנות בהם, אלא רק התיירים (בהצגת דרכון).

    1. לא נראה לי. אבל חכה, גם רוסיה במועמדות. שם יש מצב שיהיה שוק כזה. כבר יש, בעצם.

Comments are closed.