נגמרו התירוצים

החלטתי להתאפק עד כה עם כתיבת פוסט על משחקי מכבי חיפה במוקדמות ליגת האלופות. גם כי אני עדיין מרגיש בפגרה וחם לי, וגם כי אני לא יכול לסבול את הפרשנים שמסתערים על הקבוצה אחרי שניים-שלושה משחקים ומתחילים לנתח אותה ולזרוק הערכות חסרות כיסוי לגבי עתידה בליגה המקומית ובמפעלים היבשתיים. אחד מהם, למשל, הודיע בנחרצות לאחר המשחק הראשון של חיפה במוקדמות, נגד בוראץ הבוסנית, כי "מכבי חיפה לא תתמודד השנה על האליפות". חבל שלא הקלטתי. על סמך מה? על פי איזה ניתוח מלומד ומושכל נעשתה ההערכה הזאת? או שאולי סתם ניסה העיתונאי הזעיר לעורר איזו פרובוקציה קטנה? הרי אם יטעה, אף אחד לא יזכור. ואם ייצא צודק, הוא לא יפסיק להזכיר לנו את זה. איך אמר פעם שליימה? "כל אחד קונה עט בשקל וחצי וכותב מה שבא לו" (או מקבל כסף בשביל לשבת באולפן טלוויזיה וללהג למצלמה).

מכבי חיפה לא נראתה טוב במשחקיה עד כה, אבל באמת שקשה לשפוט ביצועים של קבוצה כמעט חדשה, במשחקיה הראשונים העונה, בחום יולי-אוגוסט. עם זאת, בהחלט מסתמנות בעיות: העדרו של קשר אחורי דומיננטי (בוקולי היה עצום אמש נגד מאריבור, אבל כמה אפשר יהיה לבנות עליו?) , הימור על שחקנים זרים בעמדות הכי רגישות במגרש (שוער ובלמים), והתלות הגדולה-מדי בגבו הפגוע של יניב קטן. לגבי כל השאר צריך לחכות בסבלנות – לא בדיוק התכונה החביבה על עיתונאי ארצנו.

דבר אחד ברור, למכבי חיפה כנראה שנגמרו התירוצים: על המשחק הראשון נגד בוראץ אמרו, בצדק, שזה רק המשחק הראשון העונה, ובכל זאת ניצחו 1:5; על המשחק השני אמרו, גם בצדק, שהוא היה חסר חשיבות לאור תוצאת המשחק הראשון; במשחק השלישי, הראשון נגד מאריבור, אפשר היה להפיל את התיק על החום והלחות המחרידים. ואתם יודעים מה? גם בצדק. ואמש? נו, אם מתעקשים לחפש תירוצים, אז זה היה משחק חוץ, אחרי ניצחון ביתי דחוק, שחייב את הקבוצה לשחק בזהירות.

אבל החל מעכשיו כבר לא יהיו תירוצים. לא תמיד אפשר לסמוך על שופט שמחלק מתנות ועל הנאיביות של היריבה, שהצליחה להפסיד בשלומיאליות בקרית אליעזר, למרות שהיתה טובה בהרבה, ואמש חטפה שער מוקדם ונאלצה לרדוף אחרי חיפה כל המשחק. גם ההברקות של עידן ורד (איזה גול), מבורכות ככל שיהיו, אינן שיטה. מה שכן, אפשר להתעודד מכך שיש שיפור מסוים, זעיר אמנם, ביכולת של חיפה. אם המגמה הזאת תימשך, ואם אלוהי ההגרלות שוב יעזור לנו קצת, אפשר להמשיך לחלום על ליגת האלופות.

Related Post

8 Replies to “נגמרו התירוצים”

 1. צריך בהחלט עוד חיזוק (לאירופה), לליגה מה שיש בהחלט אמור להספיק. עם שניים או שלושה שחקנים חדשים יהיה אפשר לעשות זאת, למרות שקשה להאמין ששחקנים שרק יגיעו בימים הקרובים יצליחו להשפיע על הקבוצה כבר בעוד שבועיים.

  1. אם נשחק בליגת האלופות צריך להתחזק משתי סיבות: גם כדי לא להתפדח ולהצליח להבקיע שער או שניים, וגם כדי לעמוד בעומס.

   יעקב שחר כבר הצביע על המלכוד הזה בעבר: אם אתה מביא שחקני חיזוק משמעותיים לפני תחילת העונה, אין לך ערובה שהם יביאו אותך לליגת האלופות, ואז אתה נתקע עם חוזים יקרים ובלי ההכנסות של ליגת האלופות.

   ואם אתה לא מביא ומתבסס על חיזוק מקומי וצעירים, אתה יכול אולי להגיע לליגת האלופות, אבל אז אין לך זמן גם למצוא שחקנים ברמה גבוהה וגם לשלב אותם בקבוצה כך שיסייעו לה בליגת האלופות… אכן מלכוד.

 2. לא צפיתי במשחקיה של מכבי חיפה עד כה (עקב חוסר עניין) כך שאין לי "סמכות" לשפוט את יכולתם, אבל יש דבר אחד שאני לא יכול לעבור עליו בשקט.

  אחד הפרשנים באמת אמר שחיפה לא תתמודד על האליפות?
  אני אענה לי בדרך הפשוטה ביותר: פחחחח!
  אז מי כן תתמודד? אשדוד? בני יהודה? ראשון לציון? באר שבע? (ואם כמה שכקשה לי להגיד את זה) הפועל?

  כרגע אני לא רואה שום קבוצה שמהווה איום רציני על מכבי חיפה במאבק האליפות.
  גם אם הם לא יגיעו לליגת האלופות (אלוהי ההגרלות לא תרם הרבה), עדיין יש לחיפה את הסגל הטוב ביותר בארץ.

  1. עזוב, חבל בכלל להתייחס ברצינות ל״פרשנות״ הזאת. אפשר היה לחשוב שמאחורי התואר ״פרשן״ עומדת איזו הבנה עמוקה, ידע ונסיון בכדורגל, אבל בסך הכול מדובר בעיתונאי, שהבנתו את התחום לא עולה על זו של האוהד הממוצע. כשאתה יושב באולפן טלויזיה, וכולם מבקרים את מכבי חיפה, אתה רוצה להתבלט קצת מעל האחרים, אז אתה משחרר פרשנויות כאלה. זה כל מה שעומד מאחורי זה. לא ניתח ולא פרשנות. 

  1. מה שתמיד מעורר אצלי תקווה בהגרלות האלה, זה שבצד השני בוודאי מאוד שמחים על כך שקיבלו את מכבי חיפה.

Comments are closed.