בסוף הגרמנים מנצחים

רגע לפני משחקי חצי הגמר, אני כבר יכול לומר שקיבלנו את אחד מגביעי העולם היותר טובים ומוצלחים שהיו. לפחות מבין אלה שאני זוכר באופן אישי. הוא אמנם התחיל קצת חלש, אבל עם שלבי הנוקאאוט הגיע גם הכדורגל. והרי בדרך כלל זה הפוך. ולא פחות חשוב: מבין הנבחרות שהגיעו לחצי הגמר, לפחות שלוש הן הראויות ביותר להיות במעמד הזה.

לטעמי, המדד לטורניר מוצלח אינו בהכרח רמת הכדורגל, אלא רמת הספורטיביות שלו – גם מבחינת ההוגנות של המשחק,  אבל בעיקר כאשר יש תחושה ש"הטובים מנצחים" וש"הרעים מפסידים". הנבחרות שהגיעו לחצי הגמר, עונות לדעתי על קריטריון ה"טובות", בעוד אלה שהודחו ברבע, אפילו אם היו פייבוריטיות ברורות לזכייה בטורניר, הודחו בצדק.

צופים בהולנד-ברזיל בפאב באמסטרדםאת המשחק בין ברזיל להולנד ראיתי בפאב באמסטרדם. למרות שלפני ובמהלך המשחק העריתי לקרבי משהו בשכונה של 3 ליטר בירה, דבר אחד אני זוכר בוודאות: האיפוק היחסי בו התקבל הניצחון המרשים על ברזיל בקרב יושבי הפאבים של אמסטרדם. כשיצאנו לרחוב מתנדנדים קמעה, הצבע הכתום אמנם שלט, צעקות ותקיעות ווווזלה עלו מפה ומשם, אך קשה לומר שהיתה השתוללות המונית ברחובות. אולי זו העובדה שמרבית האנשים שהסתובבו ברחוב היו בעצם תיירים טרמפיסטים, אבל אני מייחס את זה גם לתחושה שהעבודה עדיין לא הושלמה ומודבר רק על עוד שלב בדרך.

וזה, בתמצית, מה שמאפיין לדעתי את ארבע הנבחרות שהגיעו לחצי הגמר – השקט, הצניעות והשמירה על פרופורציות. הולנד, אורוגוואי, גרמניה וספרד, אף אחת מהן לא היתה מכריזה על אבל לאומי אילו היתה מודחת ברבע הגמר. ומנגד, הן לא יוצאות מגדרן לנוכח ההעפלה לחצי הגמר. ספורט לטעמי אינו רק מאבק פיזי, אלא גם מאבק של ערכים, ולכן זה תמיד משמח לראות את הצנועים מנצחים ואת היהירים הולכים הביתה בבושת פנים.

גם ברזיל וגם ארגנטינה חטאו באחד החטאים הקשים של הספורט ובכלל: יוהרה. מה שתמיד מאפיין את הנבחרות האלה, זה היחס הטוטאלי לכדורגל – אנחנו באים לזכות בגביע, וכל דבר אחר הוא כישלון. הגישה הזאת מובילה להתנהלות חסרת פרופורציות (החגיגות המוגזמות של נבחרת ארגנטינה אחרי כל ניצחון, אפילו אם היריבה היא דרום קוריאה או ניגריה הבינוניות), בלתי ספורטיבית (איבוד העשתונות והכסאח של שחקני ברזיל בדקות האחרונות של המשחק מול הולנד), או סתם מגעילה ושחצנית (העקיצות של מראדונה לעבר שחקני גרמניה לפני המשחק). בקיצור, ברוך שפטרנו.

אבל את מי מעניינות המפסידות, בואו נראה מה הולך להיות בחצי. למרות שהבטחתי לעצמי לא להסתבך פה עם ניחושים וניבויים, אני לא יכול להתאפק. לטעמי גרמניה וספרד הן הראויות ביותר, על אחת כמה וכמה אם תהיה זו גרמניה שתעפיל לגמר: מי שמדיחה בדרך את אנגליה, ארגנטינה וספרד, אין ויכוח לגבי השאלה אם מגיע לה לזכות או לא.

ספרד גם היא ראויה, לאחר שהוכיחה כי הלוזריות שאפיינה אותה בעבר כבר מאחוריה. היא אמנם חרקה כל הדרך אל החצי, אבל הראתה שהיא עשויה מחומר של אלופים. מאוד גרמני מצידה, וזה בהחלט מקום לדאגה עבור היריבה שלה.

ams2באשר לאורוגוואי, הנוכחות שלה בחצי הגמר די מקרית בעיניי. באותה מידה יכלה להיות שם גאנה, ארה"ב או דרום קוריאה. אורוגוואי נהנתה מהגרלה נוחה יחסית, שלא לדבר על מזל משמיים (הפנדל שהוחמץ על ידי גאנה), ונראה לי שהעפלה לגמר תהיה פרס שלא ממש מגיע לה.

ואחרונים ובהחלט חביבים, ההולנדים. לא מבריקים, אבל יעילים ועם הגנת ברזל. ובמילה אחת: גרמנים. אם הולנד תעלה לגמר מול גרמניה, זה יהיה שחזור של 74', אבל בהיפוך תפקידים: גרמניה כפייבוריטית האטרקטיבית והמלהיבה, הולנד בתפקיד הקשוחה והווינרית. איך זה ייגמר? טוב, כידוע, בסוף הגרמנים מנצחים. רק שבמקרה הזה לא ברור על אילו "גרמנים" מדובר.

Related Post

4 Replies to “בסוף הגרמנים מנצחים”

 1. …אני רק מקווה שאלו יהיו הגרמנים הכתומים 😉
  למרות שכן, הגרמנים שיחקו הכי טוב בטורניר הזה, ואני אוהבת אותם גם.. עדיין… הכתומים.
  אני לא מסכימה איתך כלכך לגבי ספרד, לדעתי הם מקרטעים מאד, ודי כמו אורוגוואי הגיעו בחצי מזל למעמד (תקרא לזה מזל, תקרא לזה וייה, איך שלא יהיה). אני אשמח לגמר הולנד-גרמניה, וזה גם בדיוק הגמר שצריך להיות לדעתי.

  1. גרמניות פירושה גם לשחק רע ועדיין לנצח. ביורו 96 היתה לגרמניה אחת הנבחרות הגרועות בתולדותיה, ובכל זאת היא קרטעה כל הדרך אל התואר. לעיתים קרובות מדי קורה שדווקא נבחרות כמו ספרד לוקחות את התואר ומשאירות אותנו עם תחושה שלא הגיע להן.
   אני חושב שהגדולה של גרמניה הנוכחית היא שהיסודות הקשוחים והמשמעת נשארו, אבל עליהם נבנה סגנון משחק מהנה ומהיר. כנראה שיותר קל להקנות משחק אטרקטיבי לקבוצה קשוחה וממושמעת, מאשר לחנך שחקנים לטיניים "שכונתיים" למשחק קשוח, ממושמע וקבוצתי.

 2. אממממממ אממממממ אממממממממ.
  צר לי על גרמניה העדפתי אותה בגמר מול הולנד.

  ועכשיו אני מקווה שהולנד תנצח מגיעה לה!

  1. אבל אתה חייב להודות שצדקתי בניתוח שלי – הניצחון הספרדי היה בסטייל גרמני של פעם, בנגיחה מהקרן.
   אני מרוצה מאוד מההופעה של גרמניה. לפחות זכינו להכות כהוגן באנגליה וארגנטינה השנואות.

Comments are closed.