אין דברים כאלה

מיד בסיום משחק הניצחון של קריית שמונה על מכבי חיפה, אמר המאמן רן בן שמעון ש״מכבי חיפה שיחקה טוב. הם באו לשחק כדורגל״. לטעמי, המשפט הזה, יותר מהכול, מלמד על חילופי התפקידים שחלו העונה בליגת העל: מאמן קריית שמונה, המוליכה והקבוצה הטובה בליגה, מחמיא לקבוצת מרכז הטבלה, שהגיעה למשחק חוץ נגד המובילה, ולא הסתגרה, תקפה וניסתה לנצח. אין ספק, קבוצה סימפטית.

ק״ש, מנגד, עברה עוד מבחן בגרות בדרך לתואר ראשון. לא הגיעה לה לנצח במשחק הזה, אבל תשחזרו את כל קלישאות הכדורגל שאתם מכירים ותגלו שככה בדיוק לוקחים אליפות.

אני מאוד שמח בהצלחה של ק״ש. זו ללא ספק הקבוצה שהכי ראויה לאליפות וזכייה שלה תהיה הדבר הכי משמח שקרה בכדורגל הישראלי מזה שנים. אבל תרשו לי לא להתעלף מיכולתה – היא בוודאי לא קבוצה מלהיבה או מסעירה, ויש לה דקות ארוכות של כדורגל סתמי. אבל בליגה הזאת היא הכי עקבית, הכי יציבה, הכי שיטתית והכי מסודרת. יש בה כל מה שצריך כדי לזכות העונה באליפות היסטורית, בוודאי כאשר ה״גדולות״ יצאו לחופשה העונה. אבל בעונה טובה של מכבי חיפה או הפועל ת״א, קריית שמונה לא הייתה מועמדת לאליפות.

עם כל הכיף שמספקת לנו העונה של ק״ש, צריך להיות כנים: עירוני קריית שמונה היא תופעה שלא קיימת כמעט בכדורגל – העולמי או הישראלי. קבוצה מעיירה קטנה, הכי פריפריה שיש, מוכת אבטלה ואיומים בטחוניים, בלי שום מסורת או היסטוריה ספורטיבית, כמעט בלי אוהדים (לפני תחילת העונה נמכרו מנויים במחיר סמלי של 20 שקל. ועדיין האיצטדיון הקטן לא מלא במשחקי הבית. בנוסף, היעדר המסורת הביא לכך שמרבית חובבי הכדורגל בעיר בכלל אוהדים קבוצות אחרות כמו מכבי חיפה ובית״ר ירושלים). והקבוצה הזאת חורכת את הליגה בדרך לאליפות. תדפדפו בין כל הליגות באירופה ולא תמצאו תופעה כזאת. על זה בדיוק נאמר ״אין דברים כאלה״.

אני רומנטיקן, ואני אהיה הראשון להתלהב מסיפור סינדרלה כזה, אבל אני מודאג מכך שהסיפור יישאר בגדר אגדה – הבלחה חד פעמית. המבחן האמיתי יהיה בעונה הבאה, בלי קשר לאופן שבו תיגמר העונה הזאת: קריית שמונה תיבחן על היכולת לייצר המשכיות – להתמודד על אליפות שנייה, או להתאושש מאליפות שחמקה… ולהתמודד שוב על האליפות. רק אז נדע שזו לא ״תופעה״, אלא הדבר האמיתי.

1 thought on “אין דברים כאלה

  1. תומר

    עזור אותך מה יהיה בעונה הבאה, תן להנות קצת מזו.
    מבסוט עליהם רצח, שיהיה להם אלף לבריאות – מגיע להם 🙂

סגור לתגובות.